X

Używamy plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody by pliki cookies były zapisywane na dysku należy zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

KRAJOWA RADA NOTARIALNA

Zniesienie współwłasności

Zdarza się, i to wcale nierzadko, że własność tej samej rzeczy przysługuje naraz kilku osobom. Są oni wtedy jej współwłaścicielami, a ich prawa do tej rzeczy określone są stosownymi ułamkami, których suma powinna dawać jedność.

Stan współwłasności traktowany jest jednak przez prawodawcę jako przejściowy, dlatego też z samego kodeksu cywilnego wynika, iż każdy ze współwłaścicieli ma prawo żądania zniesienia współwłasności. Odbyć się to może w jednym z dwóch trybów: na drodze sądowej, lub umownie. Ten drugi tryb dostępny jest dla wszystkich tych osób, które są zgodne, co do tego, iż chcą zniesienia współwłasności, a ponadto dojdą do porozumienia, co do sposobu, w jakim ma się to odbyć. Do wyboru jest ich co najmniej kilka:

  • podział fizyczny (o ile jest możliwy) między wszystkich współwłaścicieli;
  • przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli ze spłatą pozostałych (możliwa jest oczywiście rezygnacja ze spłaty);
  • sprzedaż rzeczy i podział uzyskanej ceny;
  • połączenie wyżej wymienionych (np. podział rzeczy na mniejszą ilość niż jest współwłaścicieli i przyznanie ich tylko niektórym z nich ze spłatami na rzecz pozostałych);

Jeżeli zniesienie współwłasności dotyczy nieruchomości, wówczas umowa musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Krajowa Rada Notarialna
ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa

tel. (22) 635 78 40, (22) 635 07 83
fax. (22) 635 79 10
email: biuro@krn.org.pl

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.09 s.