X

Używamy plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody by pliki cookies były zapisywane na dysku należy zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

FRANCJA

Współpraca dwustronna z notariatem francuskim oparta jest na zawartym w 2004 roku porozumieniu o współpracy dwustronnej między Krajową Radą Notarialną i Radą Najwyższą Notariatu Francuskiego. Działania podejmowane w ramach powyższego porozumienia przebiegają w zakresie poniższych inicjatyw:

  • Notariusze polscy uczestniczą corocznie w cyklach szkoleń w ramach francuskiego Uniwersytetu Notariatu. Uniwersytet Notariatu skierowany jest do notariuszy francuskich i ich pracowników, którzy odbywają jednotygodniowe centralne szkolenia zawodowe w ramach obowiązkowego kształcenia ustawicznego. Przy tej okazji organizowane są również szkolenia dla notariuszy z Polski oraz z innych państw współpracujących z notariatem francuskim, obejmujące szeroką prezentację notariatu francuskiego, również w kontekście konkretnych zagadnień prawnych związanych z kompetencjami notariusza.

  • W ramach współpracy bilateralnej z notariatem Francji powołana została polsko- francuska grupa notariuszy-ekspertów ds. opracowania dwujęzycznych fiszek praktycznych dotyczących prawa spadkowego, małżeńskich ustrojów majątkowych i zakupu nieruchomości. Fiszki, przeznaczone dla osób, które muszą zmierzyć się z polsko-francuskimi problemami prawnymi, udostępnione są na stronach internetowych Krajowej Rady Notarialnej i Rady Najwyższej Notariatu.

  • Organizacja „Spotkań Notarialnych” w ambasadach lub konsulatach obu państw, adresowanych dla obywateli Polski zamieszkałych we Francji i obywateli Francji zamieszkałych w Polsce, w czasie których polscy i francuscy notariusze udzielają bezpłatnych konsultacji prawnych w ramach podejmowanych tematów, takich jak np. umowy małżeńskie i zmiany ustroju małżeńskiego, pełnomocnictwa do dokonania zbycia lub nabycia, przeniesienie majątku we Francji i Polsce, testamenty i darowizny, spadki transgraniczne, aktualności prawne i fiskalne związane z nowym europejskim rozporządzeniem spadkowym itp.

Krajowa Rada Notarialna
ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa

tel. (22) 635 78 40, (22) 635 07 83
fax. (22) 635 79 10
email: biuro@krn.org.pl

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.10 s.