KRAJOWA RADA NOTARIALNA

plen

Aktualności samorządu notarialnego

2019-04-12 15:37 #

NOWA WERSJA EUROPEJSKIEGO SPISU NOTARIUSZY

W dniu 2 kwietnia br. Rada Notariatów Unii Europejskiej (KNUE) uruchomiła nową wersję Europejskiego Spisu Notariuszy. Utworzona w 2011 r. i dostępna w 23 wersjach językowych platforma zawiera wykaz ok. 40 000 notariuszy z 22 państw członkowskich UE, w których funkcjonuje notariat.

„Europejski Spis Notariuszy jest wynikiem długoletniego partnerstwa z Unią Europejską, która dofinansowała ten projekt. Podobnie jak instytucje europejskie również notariat europejski dąży do tworzenia narzędzi, które będą usprawniały przebieg czynności dokonywanych w obrocie transgranicznym. Europejski Spis Notariuszy jest konkretnym przejawem tych dążeń” – wyjaśnił przewodniczący KNUE Pierre-Luc Vogel.

W Spisie udostępniane są dane kontaktowe notariuszy wraz z listą języków, którymi się posługują. Jest to idealne rozwiązanie szczególnie dla osób, które potrzebują pomocy notariusza w obrocie międzynarodowym, np. przy nabywaniu nieruchomości, zawiązywaniu spółek czy też sprawach spadkowych.

Obsługa platformy jest łatwa, a nowoczesna infrastruktura techniczna czyni wyszukiwanie potrzebnych informacji łatwiejszym i szybszym. Osoby korzystające ze Spisu powinny w pierwszej kolejności wybrać jedno z następujących kryteriów wyszukiwania: miejsce (państwo, region, miejscowość), język lub nazwisko notariusza. Następnie wyświetli się lista notariuszy zgodna z wybranymi kryteriami wraz z lokalizacją ich kancelarii. Po wyborze konkretnego notariusza użytkownik uzyskuje dostęp do jego danych kontaktowych (adres pocztowy, nr telefonu, e-mail, strona internetowa, itp.). Za pomocą formularza kontaktowego można przesłać zapytanie dotyczące ewentualnego terminu spotkania z notariuszem. Oznacza to, że za pośrednictwem Spisu będzie możliwe znalezienie notariusza np. w Rzymie, który zna język polski i który będzie mógł udzielić informacji na temat obowiązujących we Włoszech przepisów prawa, jak również pomóc w wyborze najbardziej optymalnego dla nas rozwiązania.

„Europejski Spis Notariuszy to narzędzie umożliwiające nie tylko notariuszom, ale też i innym prawnikom oraz zainteresowanym osobom bezpośrednie znalezienie notariusza spełniającego określone wymogi, w szczególności znajomości danego języka. Skrócenie procesu poszukiwań notariusza i uproszczenie kontaktu z nim znacząco przyczyni się do podniesienia efektywności czynności notarialnych dla zainteresowanych klientów. Europejski Spis Notariuszy dostarcza informacji, które pozwalają klientom poczuć się pewniej i bezpieczniej” – podsumował not. Tomasz Kot, wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej.

Życzymy przyjemnego użytkowania portalu: www.notaries-directory.eu

więcej...

Krajowa Rada Notarialna
ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa

tel. (22) 635 78 40, (22) 635 07 83
fax. (22) 635 79 10
email: biuro@krn.org.pl

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.07 s.
X

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody, by pliki cookies były zapisywane na dysku, należy zmienić ustawienia swojej przeglądarki.