KRAJOWA RADA NOTARIALNA

plen

Aktualności samorządu notarialnego

2020-11-02 11:37 #

DZIEŃ OTWARTY NOTARIATU 2020

11. edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się pod hasłem Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem. W sobotę 28 listopada 2020 r. notariusze będą udzielać informacji prawnych przez telefon oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych i poczty elektronicznej.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników 11. edycji DON-u organizatorzy podjęli decyzję o rezygnacji z dotychczasowej formuły stacjonarnych spotkań. W tym roku – tradycyjnie w ostatnią sobotę listopada w godzinach 10-16 – informację prawną będzie można uzyskać na kilka sposobów:

 • w indywidualnych rozmowach prowadzonych telefonicznie

  Białystok i okolice:85 688 13 10
  Gdańsk i okolice:58 727 30 41
  Katowice i okolice:32 205 05 08
  Kraków i okolice:12 442 95 07
  Lublin i okolice:81 532 80 46
  Łódź i okolice:42 620 09 05
  Poznań i okolice:61 669 83 20
  Rzeszów i okolice:17 283 22 50
  Szczecin i okolice:91 443 55 81
  Warszawa i okolice:  22 100 90 03
  Wrocław i okolice:71 738 17 23

 • w odpowiedzi na pytania nadesłane mailem na adres: pytanie@porozmawiajznotariuszem.pl

 • na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na FB.

Temat przewodni tegorocznej edycji brzmi Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem – tradycyjnie jednak będzie można porozmawiać z notariuszami na każdy temat związany z dokonywanymi przez nich czynnościami notarialnymi. Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki nowej formule DON-u i przy wykorzystaniu różnych narzędzi komunikacji oraz nowych sposobów promowania akcji jeszcze więcej zainteresowanych niż w latach poprzednich skorzysta tego dnia z możliwości zasięgnięcia informacji prawnej u rejenta.

Na jaki temat można porozmawiać z notariuszem? Na każdy związany z czynnościami dokonywanymi w kancelarii, m.in. bezpiecznych sposobów dysponowania życiowym dorobkiem, uregulowania stosunków majątkowych w małżeństwie czy procedur związanych z dziedziczeniem. Notariusze będą informować również o możliwych konsekwencjach podejmowanych decyzji, podpowiadając, jak zabezpieczyć swoje interesy przy dokonywaniu takich czynności jak np. umowy pożyczki.

Powszechnie notariusz kojarzy się ze sprawami spadkowymi oraz nieruchomościami, tymczasem w kancelarii notarialnej można załatwić także sprawy ważne z punktu widzenia przedsiębiorców, takie jak m.in. zabezpieczenie roszczeń, zawarcie ugody czy powołanie zarządcy sukcesyjnego. Mało kto wie, że wiele czynności prawnych można dokonać alternatywnie przed sądem i w kancelarii notarialnej (np. sprawy związane z dziedziczeniem czy umowy alimentacyjne), tym samym oszczędzając czas i pieniądze. Na wszystkie te tematy – na kilka różnych sposobów – będzie można porozmawiać z notariuszem w ostatnią sobotę listopada.

11. edycja Dnia Otwartego Notariatu
28 listopada 2020, godz. 10:00 - 16:00
Więcej informacji: www.porozmawiajznotariuszem.pl
Partner strategiczny:


więcej...

2020-10-26 15:55 #

EUROPEJSKI DZIEŃ SPRAWIEDLIWOŚCI

Organizowany przez Krajową Radę Notarialną i rady izb notarialnych Dzień Otwarty Notariatu wpisuje się w ogłoszony przez Komisję Europejską oraz Radę Europy i przypadający na 25 października Europejski Dzień Sprawiedliwości. Celem obu wydarzeń jest podnoszenie świadomości prawnej obywateli i informowanie o przysługujących prawach.

W tę ogólnoeuropejską akcję włączyła się również Rada Notariatów Unii Europejskiej (KNUE)– organizacja zrzeszającą notariaty państw członkowskich UE, w których istnieje instytucja notariatu łacińskiego, będąca oficjalnym reprezentantem notariatu wobec instytucji europejskich. Już od 5 lat w ramach Europejskiego Dnia Sprawiedliwości – choć niekoniecznie 25 października – notariaty członkowskie KNUE organizują różne wydarzenia, m.in. sesje informacyjne, konferencje edukacyjne i bezpłatne konsultacje, w których rokrocznie bierze udział po kilka tysięcy osób zainteresowanych uzyskaniem informacji dotyczących czynności notarialnych, roli notariusza oraz krajowych i europejskich instytucji prawnych.

Samorząd notarialny w Polsce zaprasza na Dzień Otwarty Notariatu, który odbędzie się w dn. 28 listopada pod hasłem „Pilnuj swoich spraw. Chroń swój majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem”. Informacje prawne będzie można uzyskać telefonicznie, jak również uczestnicząc w czacie oraz transmisji na żywo na Facebooku oraz przesyłając pytania mailem. Więcej informacji: www.porozmawiajznotariuszem.pl.

Również w tym roku wiele państw członkowskich KNUE zorganizuje liczne wydarzenia mające na celu podnoszenie świadomości prawnej obywateli:

 • HOLANDIA: W dniach 25-31.10 prezentowane będą dokumenty notarialne z Archiwum Miejskiego Amsterdamu (https://alleamsterdamseakten.nl/).
 • BELGIA: sesja live na Facebooku na temat „Jak przygotować sukcesję?”: w dn. 28.10 o godz. 12.00 dla osób mówiących po holendersku: https://www.facebook.com/events/781706222607628/
 • MALTA: w dn. 29-30.10 konferencja poświęcona praktycznym aspektom małżeńskich ustrojów majątkowych i zarejestrowanych związków partnerskich na mocy rozporządzeń UE 2016/1103 i 2016/1104 (info@notariesofmalta.org)
 • NIEMCY: w dn. 2 listopada br. w Berlinie konferencja online „Zapewnienie bezpieczeństwa prawnego w wyjątkowych okolicznościach” (rejestracja jest otwarta do 28.10 na https://www.surveymonkey.com/r/EUjustice021120Berlin)

Dotychczas w ramach Europejskiego Dnia Sprawiedliwości odbyły się następujące wydarzenia:

 • HOLANDIA: w dn. 23.10 webinarium dotyczące umów małżeńskich, zarejestrowanych związków partnerskich i zakupu nieruchomości dla par międzynarodowych
 • SŁOWENIA: w dn. 23.10 informacje na temat prawa cywilnego, w szczególności testamentów, udzielane w Internecie oraz za pośrednictwem mediów i programów telewizyjnych
 • HISZPANIA: duża kampania informacyjna w prasie i mediach społecznościowych adresowana do młodych ludzi
 • WŁOCHY: w dn. 25.10 w sześciu zakładach karnych emitowano jednocześnie cyfrową wersję spektaklu „Konstytucja jako przedstawienie”, w czasie którego skoncentrowano się na detencji i prawach więźniów, wykorzystując zarówno teksty, jak i komentarze do Konstytucji wraz ze ścieżką dźwiękową wydarzenia, nagraniami wideo, odniesieniami do prasy, telewizji i dziennikarzy
 • RUMUNIA: w dn. 25.10 konsultacje prawne dla ogółu społeczeństwa za pośrednictwem Internetu i telefonu
 • LITWA: w dn. 26.10 wszystkie litewskie kancelarie notarialne były otwarte dla zainteresowanych bezpłatnymi konsultacjami prawnymi
 • BELGIA: sesja live na Facebooku na temat „Jak przygotować sukcesję?” w dn. 26.10 dla osób francuskojęzycznych.
więcej...

2020-10-20 15:30 #

KONKURS RISING STARS PRAWNICY – LIDERZY JUTRA 2020!

Wystartowała IX edycja konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra 2020 organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. Kapituła konkursu wyłoni młodych prawników wyróżniających się wiedzą merytoryczną, pracą na rzecz państwa prawa i społeczeństwa oraz kreatywnością i wykorzystaniem nowych technologii w pracy.

Konkurs skierowany jest do młodych prawników, którzy na dzień zakończenia zbierania zgłoszeń kandydatów (tj. 31.10.2020 r.) nie ukończyły 35. roku życia – zarówno prawników kancelarii, jak i firm czy organizacji (np. zatrudnionych w samorządzie terytorialnym czy organizacjach pozarządowych). Spośród nadesłanych zgłoszeń kapituła konkursu wyłoni 35 nominowanych do nagrody Rising Stars, biorąc pod uwagę takie kryteria jak działalność pro bono, dbanie o jakość stanowienia i stosowania prawa oraz osiągnięcia naukowe i innowacyjność.

W kapitule tegorocznej edycji zasiadają: Włodzimierz Albin – prezes Wolters Kluwer Polska oraz Prezes Polskiej Izby Książki, Krzysztof Jedlak – redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej, Agnieszka Tałasiewicz – partner zarządzający w kancelarii Ernst & Young Law Tałasiewicz i Wspólnicy sp.k., Ewelina Skocz – prezes zarządu BC Systems, Jacek Trela – prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Waldemar Koper – prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, Marcin Radwan-Rohrenschef – członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych, Maciej Bobrowicz – radca prawny, mediator gospodarczy, mediator sądowy, trzykrotny Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Następnie jury wybierze 10 laureatów, którzy otrzymają tytuł „Rising Star Prawnika – Lidera jutra 2020”. Jury konkursu zastrzega sobie prawo przyznania 5 nagród specjalnych dla zgłoszonych kandydatów. Statuetki Rising Star zostaną wręczone zwycięzcom konkursu „Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra 2020” w czasie uroczystej gali, która odbędzie się w grudniu br. w Warszawie.

Krajowa Rada Notarialna jest jednym z patronów tegorocznej edycji konkursu.

Więcej informacji:
IX edycja Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra 2020

więcej...

2020-10-09 14:09 #

WYKŁADY NOTARIUSZY NA UTW W ROKU AKADEMICKIM 2020/21

Ze względu na sytuację epidemiczną w roku akademickim 2020/21 notariusze otrzymali znacznie mniej zaproszeń do wygłoszenia wykładu na uniwersytetach trzeciego wieku i w klubach seniorów niż w latach poprzednich. Zaplanowano 20 wykładów – stacjonarnych i online.

Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku towarzyszy akcji społecznej Dzień Otwarty Notariatu od 2015 roku – obie akcje są organizowane przez samorząd notarialny, obie mają na celu zwiększanie świadomości prawnej obywateli w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy. Z dotychczasowego doświadczenia wynika, że największym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się tematy związane z dziedziczeniem oraz bezpiecznymi sposobami przekazywania majątku. W czasie wykładów notariusze informują także o innych czynnościach, których można dokonać w kancelarii notarialnej.

W roku akademickim 2020/21 – ze względu na sytuację epidemiczną – notariusze otrzymali znacznie mniej zaproszeń do wygłoszenia wykładu na uniwersytetach trzeciego wieku i w klubach seniorów niż w latach poprzednich. Aktualnie zaplanowano ich 20 – zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, zarówno stacjonarnych, jak i online. Zgodnie z deklaracjami organizatorów, którymi są uniwersytety trzeciego wieku oraz kluby seniorów, wszystkie stacjonarne wykłady odbędą się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku narodził się w 2015 r. jako akcja towarzysząca Dniowi Otwartemu Notariatu – najważniejszej inicjatywie społecznej samorządu notarialnego realizowanej przez Krajową Radę Notarialną oraz rady izb notarialnych od 2010 r. zawsze w ostatnią sobotę listopada – jednak ze względu na duże zainteresowanie stał się on niezależnym całorocznym wydarzeniem cyklicznym.

UWAGA! PODANE TERMINY MOGĄ ULEC ZMIANIE. PROSIMY O SPRAWDZENIE ZAKTUALIZOWANYCH TERMINÓW W PROGRAMIE UTW PRZED WYKŁADEM

BIAŁA PODLASKA Uniwersytet Trzeciego Wieku 19.11.2020, godz. 11.40
DZIWNÓW Uniwersytet Trzeciego Wieku w Dziwnowie – Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji 22.10.2020, godz. 16.30
GARWOLIN Klub Seniora 04.11.2020, godz. 18.00
GOLENIÓW Uniwersytet Trzeciego Wieku w Goleniowie 27.11.2020, godz. 17.00 / urząd miasta i gminy sala konferencyjna
KAMIEŃ POMORSKI Stowarzyszenie UTW 12.12.2020, godz. 10.00
KĘDZIERZYN KOŹLE Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej 21.10.2020, godz. 11.00
KLUCZBORK Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kluczborku 06.11.2020, godz. 16.00
KRAKÓW UTW Akademia Ignatianum 24.11.2020, godz. 15.00
UTW – Uniwersytet Ekonomiczny 04.11.2020, godz. 15.00 (online)
KROSNO Krośnieński UTW 01.11.2020, godz. 13.00
LIDZBARK WARMIŃSKI Uniwersytet Trzeciego Wieku 03.11.2020, godz. 11.00
NOWY TARG Uniwersytet Trzeciego Wieku 17.11.2020, godz. 10.00
OLKUSZ Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olkuszu przy Miejskim Ośrodku Kultury 26.11.2020, godz.17.00
PIASECZNO Uniwersytet Trzeciego Wieku 18.11.2020, godz. 11 i 12.45
(dwa wykłady)
PONIATOWA Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku – filia w Poniatowej - Towarzystwo Przyjaciół Poniatowej 22.10.2020, godz. 16.00
ŚWIDNIK Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku 04.11.2020, godz. 16.00
WARSZAWA UTW SGH 4.11.2020, godz. 15.20 (online)
Polski Komitet Pomocy Społecznej – zarząd dzielnicowy Warszawa Ochota 8.10.2020, godz. 10.15
Bródnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku Dom Kultury „Świt” 21.10.2020, godz. 12.00
Wilanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku 26.11.2020, godz. 15.00
Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wesołej 17.12.2020, godz. 11.00
WROCŁAW Dolnośląski Uniwersytet III Wieku przy Dolnośląskiej Szkole Wyższej 18.11.2020, godz. 11.00
Wrocławskie Centrum Seniora 25.11.2020, godz. 11.00
ZAMOŚĆ Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku 09.11.2020. godz. 10 i 12
(dwa wykłady)

Placówki zainteresowane wykładem notariusza (bezpłatnym) proszone są o kontakt z Krajową Radą Notarialną.

więcej...

2020-09-09 10:05 #

KONFERENCJE KRN I KNUE

W dn. 21 i 22 września 2020 r. w formie wideokonferencji odbędą się dwa międzynarodowe spotkania organizowane przez Krajową Radę Notarialną i Radę Notariatów Unii Europejskiej.

W dn. 21 września odbędzie się konferencja poświęcona zagadnieniom kolizyjnym stosunków majątkowych małżeńskich oraz przedstawieniu regulacji stosunków majątkowych małżeńskich w wybranych krajach europejskich, zaś w dn. 22 września została zaplanowana konferencja poświęcona zagadnieniom zapobiegania praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Omówione zostaną obowiązki notariuszy w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu w wybranych krajach europejskich.
Udział w wydarzeniach w charakterze wykładowców zapowiedzieli eksperci z powyższych dziedzin, w szczególności notariusze z Holandii, Estonii, Niemiec, Polski oraz adwokat z Anglii.

Materiały konferencyjne do pobrania

więcej...

2020-09-01 12:26 #

EGZAMIN NOTARIALNY W DOBIE KORONAWIRUSA

Tegoroczny egzamin notarialny odbędzie się w szczególnym reżimie sanitarnym określonym przez wytyczne Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego z 31 lipca 2020 r. W dniach 2-4 września 2020 r. w ośmiu komisjach egzaminacyjnych przystąpi do niego 510 osób.

Fot. www.gov.pl

Komisje egzaminacyjne pracować będą w Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu oraz po dwie - w Poznaniu i Warszawie. W skład każdej z nich wchodzi siedem osób: czterech przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości, dwóch przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Notarialną oraz pracownik prowadzący działalność naukową lub wykładowca nauk prawnych w szkole wyższej na terenie kraju albo pracownik naukowy instytutu Polskiej Akademii Nauk.

Zadania egzaminacyjne – jednakowe dla wszystkich – zostały przygotowane przez zespół, w skład którego weszli przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Notarialnej. Zdający będą mieli za zadanie opracować projekty aktów notarialnych, projekt odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności lub projekt czynności notarialnej innej niż akt notarialny. Prace mogą być pisane przy użyciu komputerów – tę możliwość wybrało niemal 98% zdających, którzy będą korzystać z odpowiednio przygotowanych własnych laptopów spełniających wymagania techniczne ogłoszone przez przewodniczących komisji.

Egzamin notarialny odbędzie się w szczególnym reżimie sanitarnym określonym przez wytyczne Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego z 31 lipca 2020 r., w którym zawarto m.in. podstawowe reguły dotyczące uczestników egzaminu oraz zasady korzystania ze sprzętu komputerowego, listę dozwolonych materiałów egzaminacyjnych oraz materiałów piśmienniczych podczas egzaminu, jak również wytyczne dotyczące środków ochrony osobistej zdających oraz innych osób biorących udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminu.

więcej...

2020-08-07 16:22 #

BEZPŁATNY WYKŁAD NOTARIUSZA NA UTW 2020/21 W CAŁEJ POLSCE

Niezależnie od formy, w jakiej będą się odbywać wykłady w semestrze akademickim 2020/21 – stacjonarnie czy online – Krajowa Rada Notarialna we współpracy z izbami notarialnymi prowadzi przygotowania do kolejnej, 6. edycji akcji „Bezpłatny wykład notariusza na UTW”.

Mimo konieczności odwołania zajęć w miesiącach marzec-czerwiec oraz prognozowanej drugiej fali epidemii uniwersytety trzeciego wieku przygotowują się do wznowienia wykładów w semestrze zimowym, jednocześnie biorąc pod uwagę możliwość ich odwołania, przesunięcia na inny termin lub też przeprowadzenia online. Podobne stanowisko zajęła Krajowa Rada Notarialna, która we współpracy z izbami notarialnymi organizuje akcję edukacyjną „Bezpłatny wykład notariusza na UTW”. Jej głównym celem jest podnoszenie świadomości prawnej obywateli w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy – z dotychczasowego doświadczenia wynika, że są to najczęściej tematy związane z dziedziczeniem oraz bezpiecznymi sposobami przekazywania majątku.

W celu dotarcia do szerszej grupy odbiorców KRN systematycznie zwiększa zasięg akcji, włączając w do niej również mniejsze miejscowości. „Decyzja ta okazała się strzałem w dziesiątkę! W ubiegłym roku notariusze przeprowadzili ponad 100 wykładów, spośród których zdecydowana większość odbyła się właśnie na UTW zlokalizowanych w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców. Mamy ambicje dotrzeć z wykładem wszędzie tam, gdzie będziemy potrzebni” – tłumaczy not. Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy KRN.

„Bezpłatny wykład notariusza na UTW” narodził się w 2015 r. jako akcja towarzysząca Dniowi Otwartemu Notariatu – najważniejszej inicjatywie społecznej samorządu notarialnego realizowanej przez Krajową Radę Notarialną oraz rady izb notarialnych od 2010 r. zawsze w ostatnią sobotę listopada – jednak ze względu na duże zainteresowanie stał się on niezależnym całorocznym wydarzeniem cyklicznym.

Wszystkie placówki zainteresowane zaproszeniem notariusza z bezpłatnym wykładem proszone są o kontakt z biurem Krajowej Rady Notarialnej.

Więcej informacji:
Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku
Dzień Otwarty Notariatu

więcej...

2020-08-07 14:57 #

BEZPIECZNY EGZAMIN NOTARIALNY 2020

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wytyczne głównego inspektora sanitarnego dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminu notarialnego w 2020 r., który ma się odbyć w dniach 2-4 września.

Dokument został podzielony na 5 sekcji, w których przedstawiono:

1. podstawowe wytyczne dotyczące m.in. tego, kto może przyjść na egzamin, kto może być obecny na sali egzaminacyjnej podczas egzaminu oraz zasad korzystania ze sprzętu komputerowego, dozwolonych materiałów egzaminacyjnych oraz materiałów piśmienniczych podczas egzaminu,
2. wytyczne dotyczące środków ochrony osobistej zdających oraz innych osób biorących udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminu, w tym zasady dotyczące zakrywania ust i nosa,
3. wytyczne dotyczące środków bezpieczeństwa związanych z organizacją przestrzeni, budynków, pomieszczeń, w tym sposobów aranżacji sal egzaminacyjnych,
4. wytyczne dotyczące możliwych modyfikacji w sposobie przeprowadzania egzaminu,
5. wytyczne określające sposób postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u członka Komisji Egzaminacyjnej lub u zdającego.

Przede wszystkim do egzaminu nie zostaną dopuszczone osoby wykazujące objawy chorobowe sugerujące chorobę zakaźną, przebywające na kwarantannie oraz osoby, których członek rodziny znajduje się w domowej izolacji. Osoby cierpiące na alergie o objawach podobnych do chorobowych powinny przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Na egzaminie każdy zdający będzie mógł korzystać wyłącznie z własnego sprzętu komputerowego, dozwolonych materiałów egzaminacyjnych (tekstów ustaw, komentarzy i orzecznictwa) oraz własnych przyborów piśmienniczych. Osoby korzystające ze stanowisk z systemem informacji prawnej oraz drukarek będą musiały dezynfekować dłonie i założyć rękawiczki. Na terenie całego obiektu będzie obowiązywać zakrywanie ust i nosa – z wyjątkiem sal egzaminacyjnych i tylko po zajęciu miejsc przez zdających. Wprawdzie nie ma ograniczeń co do liczby zdających, jednak odległość między nimi musi wynosić min. 1,5 m.

W tym roku organizator nie zapewni wody pitnej ani posiłków, dozwolone jest jednak przyniesienie własnych. Ze względów bezpieczeństwa podczas egzaminu nie będzie można korzystać z szatni – zdający będą musieli umieścić okrycia wierzchnie oraz torby w obrębie swojego miejsca egzaminacyjnego w sposób uniemożliwiający kontakt dotykowy osobom trzecim. Ponadto nie będzie można wnosić na salę egzaminacyjną jakichkolwiek rzeczy zbędnych, w tym telefonów komórkowych (Komisja Egzaminacyjna nie zapewnia ich przechowania).

Więcej informacji:
- Wytyczne na egzamin notarialny w 2020 r.

więcej...

2020-05-26 11:24 #

REKOMENDACJA DOBRYCH PRAKTYK NOTARIALNYCH PODPISANA

25 maja br. w Ministerstwie Aktywów Państwowych została podpisana rekomendacja dobrych praktyk notarialnych – dokument będący efektem współpracy Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego, Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Notarialnej.

„Podpisaliśmy rekomendację dobrych praktyk notarialnych. W sposób transparentny i odpowiadający realnym potrzebom obywateli wspólnie tworzymy dobre prawo. To kolejny ważny krok dla zapewnienia polskiemu biznesowi możliwości sprawnego funkcjonowania w obliczu pandemii koronawirusa” – podkreśla wiceminister Aktywów Państwowych Janusz Kowalski.

W odpowiedzi na potrzebę zgłoszoną przez środowisko notariuszy Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Krajowa Rada Notarialna wspólnie wypracowały rozwiązania mające uzupełnić zmiany wprowadzone do Kodeksu Spółek Handlowych w ramach Tarczy Antykryzysowej. W związku z kodeksowym charakterem regulacji przepisy należało zaopatrzyć w tzw. miękkie prawo, które pozwoli wyeliminować ewentualne wątpliwości dotyczące praktyk notarialnych podczas zgromadzeń wspólników spółek odbywanych z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Dokument doprecyzowuje także znajdujące się w ustawie pojęcia oraz określa zakres i miejsce protokołowania zgromadzeń.

„Rekomendacja przedstawia propozycję praktyk notarialnych w zakresie spisywania protokołów zgromadzeń wspólników spółek odbywanych z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Stanowi połączenie nowoczesnych rozwiązań z bezpieczeństwem obrotu i pozycją systemową notariusza” – powiedział dr hab. Marek Leśniak, notariusz, kierownik Zakładu Prawa Gospodarczego i Handlowego WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rekomendację dobrych praktyk notarialnych podpisali: Janusz Kowalski – sekretarz stanu Ministerstwa Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa, Sebastian Kaleta – sekretarz stanu Ministerstwa Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich, Mariusz Białecki – prezes Krajowej Rady Notarialnej oraz dr hab. Marek Leśniak – notariusz, kierownik Zakładu Prawa Gospodarczego i Handlowego Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor projektu.

więcej...

2020-05-13 12:42 #

75-LECIE WYDZIAŁU PRAWA, ADMINISTRACJI I EKONOMII UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO

Obchody jubileuszu 75-lecia Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego – fakultetu wyrosłego z tradycji sięgających Oświecenia – pierwotnie zaplanowane na 22 czerwca 2020 r. zostały przesunięte na inny termin.

W 2020 roku przypada rocznica 75-lecia Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego – fakultetu wyrosłego z sięgających Oświecenia tradycji Uniwersytetów Jana Kazimierza we Lwowie (powstałego w 1661 r.) oraz Stefana Batorego w Wilnie (powstałego w 1570 r.). Obchody tego jubileuszu, zaplanowane na 22 czerwca 2020 r., zostały przełożone na późniejszy termin.

Więcej informacji: Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr

więcej...

Krajowa Rada Notarialna
ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa

tel. (22) 635 78 40, (22) 635 07 83
fax. (22) 635 79 10
email: biuro@krn.org.pl

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.07 s.
X

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody, by pliki cookies były zapisywane na dysku, należy zmienić ustawienia swojej przeglądarki.