KRAJOWA RADA NOTARIALNA

plen

POLSKO-FRANCUSKIE FISZKI TEMATYCZNE

Zespół francuskich i polskich notariuszy przygotował fiszki zawierające informacje o prawie regulującym relacje transgraniczne między Francją a Polską. Przy przygotowaniu fiszek wykorzystane zostały doświadczenia ze spotkań z Francuzami zamieszkałymi w Polsce, jak i z Polakami zamieszkałymi we Francji, oraz osobami na co dzień stykającymi się w swoim życiu z oboma systemami prawnymi. Spotkania te odbywały się w konsulacie francuskim w Krakowie i Warszawie oraz polskim w Paryżu. Tematy oraz treść fiszek zostały ustalone w toku dyskusji między francuskimi i polskimi notariuszami.

Intencją autorów jest, by polscy odbiorcy zrozumieli system prawa francuskiego, jego wewnętrzne zależności, oczekiwania notariuszy francuskich w stosunku do klientów oraz podobnie w relacji Francuzów z polskim systemem prawnym oraz polskimi notariuszami. Dlatego pytania zadawane są z pozycji cudzoziemca, a odpowiedź pochodzi od notariusza informującego o prawie swojego kraju. Odpowiedzi zawierają też konieczne odniesienia do systemu prawnego drugiej strony. Jesteśmy przekonani, że takie podejście umożliwi wzajemne poznanie systemów prawnych, oczekiwań zarówno obywateli, jak i notariuszy obu krajów.

W fiszkach dotyczących prawa spadkowego oraz stosunków majątkowych małżeńskich zajmujemy się problematyką ustalenia prawa właściwego dla danej sytuacji prawnej, rozgraniczenia właściwości prawa polskiego oraz prawa francuskiego oraz kwestiami właściwości sądów. Zasadniczo w tych przypadkach nie przedstawiamy stanu prawa merytorycznego.

Krajowa Rada Notarialna
ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa

tel. (22) 635 78 40, (22) 635 07 83
fax. (22) 635 79 10
email: biuro@krn.org.pl

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.06 s.
X

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody, by pliki cookies były zapisywane na dysku, należy zmienić ustawienia swojej przeglądarki.