Dzień Otwarty Notariatu 2022 zakończony
Dziedziczenie, przekazanie majątku, testamenty oraz umowy kupna i sprzedaży nieruchomości – te zagadnienia dominowały również w tym roku w rozmowach prowadzonych z notariuszami telefonicznie i na czacie w ramach Dnia Otwartego Notariatu. Jego 13. edycja, której hasło brzmiało „Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu”, odbyła się w sobotę 26 listopada.
Zakres tematyczny pytań zadawanych notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu przez lata zmienia się tylko nieznacznie. Większość dotyczy zagadnień związanych ze spadkami i dziedziczeniem oraz zakupem i sprzedażą nieruchomości, choć pojawia się coraz więcej pytań o umowy majątkowe małżeńskie oraz dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, w tym tzw. zarządu sukcesyjnego – podsumowała Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynator Dnia Otwartego Notariatu.
W tym roku notariusze udzielili blisko 1500 informacji prawnych telefonicznie oraz odpowiedzieli na kilkaset pytań zadanych za pośrednictwem komunikatora internetowego Messenger. Organizatorzy odnotowali znacznie więcej osób aktywnych w Internecie w czasie prowadzonego na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem podczas streamingu live. Rozmowy z notariuszami prowadzone przez znanego dziennikarza ekonomicznego Ernsta Bodziucha na tematy związane z dziedziczeniem i zabezpieczeniem wierzytelności oraz dedykowane wybranym czynnościom notarialnym, takim jak umowy majątkowe małżeńskie oraz pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego, w najlepszym momencie oglądało ponad 7 300 osób, co daje wynik dwa razy lepszy niż w ubiegłym roku. W czasie streamingu notariusze przez 3 godziny odpowiadali także na pytania nadesłane za pośrednictwem strony internetowej www.porozmawiajznotariuszem.pl.
Nawet jeśli zadawane pytania były podobne jak w latach poprzednich, analiza statystyk tegorocznej edycji wskazuje na to, że zmienia się profil uczestników Dnia Otwartego Notariatu. Wzrost zainteresowania akcją w Internecie świadczy o tym, że przewagę liczebną mają osoby pewniej poruszające się w świecie cyfrowym niż sięgające po tradycyjne telefony – poinformował Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.
Informacje o DON uczestnicy pozyskiwali zarówno z Internetu, gdzie reklama wydarzenia została wyświetlona ponad 8 mln razy na kluczowych portalach i w serwisach informacyjnych oraz ponad 3,2 mln razy w mediach społecznościowych. Najnowsze filmy poradnikowe dedykowane takim czynnościom notarialnym jak np. rygor egzekucji, najem okazjonalny i instytucjonalny oraz sukcesja przedsiębiorstwa zostały wyświetlone w serwisie YouTube ponad 10 tys. razy. Informacje o DON zostały opublikowane w mediach ogólnopolskich i lokalnych, tj. prasie, radio i telewizji, ponad 2000 razy, co również jest lepszym wynikiem od ubiegłorocznego.
W tym roku po raz pierwszy pytania można było zadawać także po ukraińsku, a odpowiedzi na pytania dotyczące głównie zakupu nieruchomości w Polsce oraz najmu okazjonalnego udzielali polscy notariusze za pośrednictwem tłumaczy. Po raz 3. w Dniu Otwartym Notariatu uczestniczyli także eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiadali na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń oraz polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.
Celem Dnia Otwartego Notariatu jest edukacja prawna w zakresie tych obszarów prawa, które należą do kompetencji notariuszy, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii. Akcja jest organizowana od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi. Jej uzupełnieniem jest dedykowana seniorom akcja Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku – dotychczas na rok akademicki 2022/23 zaplanowano ponad 70 wykładów w całej Polsce.
Więcej informacji: Dzień Otwarty Notariatu
Partner strategiczny: