Olimpiada Notarialna 2022

26.05.2022

„Jak miłe spotkanie, to tylko w Mszanie” – to hasło wymyślono już w czasie 1. edycji Olimpiady Notarialnej. W tym roku notariusze z 6 krajów spotkają się po raz 18. Celem jest nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim integracja. 

Tegoroczna edycja Olimpiady Notarialnej jest w pewnym sensie wyjątkowa – notariusze spotkają się po dwóch latach przerwy wymuszonej pandemią. Udział w niej zgłosiło 389 notariuszy z 6 krajów – oprócz najbardziej licznej grupy Polaków reprezentujących 10 izb notarialnych w szranki staną także Bułgarzy, Czesi, Słowacy, Węgrzy i Ukraińcy. Tradycyjnie będą oni rywalizować w 47 konkurencjach, w tym m.in. w takich jak piłka nożna, piłka siatkowa, tenis stołowy, tenis ziemny, lekkoatletyka, pływanie, szachy oraz sport na wesoło.

Olimpiada Notarialna to nie tylko rywalizacja, w której każdy marzy o zdobyciu lauru zwycięzcy, ale przede wszystkim możliwość lepszego poznania się i integracji, która jest niezwykle ważnym elementem naszych spotkań – podsumował Czesław Szynalik, pomysłodawca wydarzenia. 

Olimpiada Notarialna odbyła się w 2002 roku w Mszanie Dolnej. Pomysł na nią, jak przyznaje Czesław Szynalik, narodził się w jego głowie w czasie zorganizowanego na stadionie Kongresu Światowego Notariatu w Atenach. Mszana Dolna na kilka dni i przez wiele lat stawała się stolicą polskiego i europejskiego notariatu – od pierwszej edycji cieszyła się bowiem dużym, międzynarodowym zainteresowaniem. I była wzorem dla innych notariatów, które zrealizowały własne, lokalne zawody sportowe. Obecnie od trzech edycji odbywa się w Nowym Targu. 

18 lat temu zależało mi przede wszystkim na tym, by ruszyć notariuszy zza biurek, tchnąć w nich sportowego ducha. Przez pierwsze lata obserwowałem, jak się przygotowują, jak zależy im na zdobyciu medali. A dziś? Dziś uprawiają sport na co dzień a Olimpiada Notarialna jest dla nich przede wszystkim okazją do miłego spotkania” – podsumował Czesław Szynalik.

18. Olimpiada Notarialna odbywa się pod patronatem Krajowej Rady Notarialnej. Jej organizatorem jest Izba Notarialna w Krakowie. 

Więcej informacji: Olimpiada Notarialna